Narystės:

 
 

 

 

 
   

   
Naujienos
2017-07-03

DĖMESIO! PRASIDEDA KONKURSAS Į DOKTORANTŪROS STUDIJAS!

 

2017 m. liepos 3 d. skelbiama atviro konkurso į filologijos mokslo krypties (04 H) doktorantūrą pradžia. Prašymai studijuoti doktorantūroje priimami iki 2017 m. rugpjūčio 31 d. Kviečiame susipažinti su konkurso sąlygomis ir tvarka

 

 
2017-06-23

KVIEČIAME Į MOKSLINĮ SEMINARĄ – LEKSIKOGRAFŲ DIRBTUVES „LEKSIKOGRAFIJA – MOKSLAS IR GYVENIMAS“

 

 

Š. m. liepos 5 d. Lietuvių kalbos institute vyks Bendrinės kalbos tyrimų centro organizuojamas mokslinis seminaras – antrosios leksikografų dirbtuvės „Leksikografija – mokslas ir gyvenimas“. Mokslinis seminaras šiais metais skirtas žodynininkės Irenos Ermanytės jubiliejui paminėti.

Irena Ermanytė – pirmoji „Antonimų žodyno“ autorė, rašiusi ir redagavusi akademinį „Lietuvių kalbos žodyną“ (IX–XX t.), rengusi „Frazeologijos žodyną“ (2001 m.). 1996 m. jai kartu su kitais paskirta Lietuvos Respublikos mokslo premija už darbą prie „Lietuvių kalbos žodyno“, 2002 m. – Lietuvos mokslo premija už darbą prie „Frazeologijos žodyno“.

Seminaro pradžia 10 val.  Kviečiame susipažinti su išsamia seminaro programa ir dalyvauti!  

 
2017-06-23

NUOŠIRDŽIAI UŽJAUČIAME

 

Nuoširdžiai užjaučiame Geolingvistikos centro vyresniąją mokslo darbuotoją Nijolę Vaišnytę-Tuomienę birželio 22 d. mirus jos tėveliui Vytautui Vaišniui (1932–2017). Užgeso paskutinis lietuvybės švyturys Ramaškonyse – Gudijos kaime Varanavo rajone, kurį yra aplankę kone visi žymiausi baltistai dialektologai, viešėję svetinguose Vaišnių namuose ir būtinai įsirašę mąslios Vytauto kalbos.

 
2017-06-22

KVIEČIAME Į TARPTAUTINĘ MOKSLINĘ KONFERENCIJĄ „TOTORIAI–MUSULMONAI LIETUVOS DIDŽIOJOJE KUNIGAIKŠTYSTĖJE: PRAEITIS, DABARTIS, ATEITIS“

 

 

2017 m. birželio 27–28 dienomis vyksianti tarptautinė mokslinė konferencija „TOTORIAI–MUSULMONAI LIETUVOS DIDŽIOJOJE KUNIGAIKŠTYSTĖJE: PRAEITIS, DABARTIS, ATEITIS“ skiriama paminėti 620-ąsias totorių istorijos, religijos ir kultūros Baltarusijoje, Lenkijoje ir Lietuvoje metines. Konferencijoje specialistai iš Lenkijos, Baltarusijos, Ukrainos, Lietuvos ir Turkijos diskutuos apie totorių reikšmę Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teritorijų istorijai, religijai ir kultūrai.Konferencija vyks Vilniaus Universiteto Filologijos fakultete 92 auditorijoje (Universiteto g. 5), atidarymas 10.00 val. 

Kviečiame dalyvauti!

 

 
2017-06-16

PRŪSIJOS KULTŪROS PAVELDO SLAPTOJO VALSTYBINIO ARCHYVO DARBUOTOJAI LANKĖSI LKI

 

 

Š. m. birželio 14 d. akademikės, profesorės Grasildos Blažienės kvietimu Lietuvių kalbos institute lankėsi trys Prūsijos kultūros paveldo slaptojo valstybinio archyvo darbuotojai: dr. Dieteris Heckmannas, habil. dr. Marie-Luisė Heckmann, Alexanderis Baranovas. Svečiai susitiko su Instituto direktore prof. dr. Jolanta Zabarskaite, diskutavo apie slaptajame archyve saugomus turtus, naujausius Prūsijos kultūros tyrimus ir ryšius su Lietuva. Vėliau svečiai aplankė ir lietuvių kalbos turtus, glūdinčius Baltų kalbų ir vardyno centre ir kalbos muziejuje „Lituanistikos židinys“.

 

 
2017-06-13

SEMINARAS PRŪSIJOS KULTŪROS TEMOMIS

 

 

2017 m. birželio 13 d. LMA Vrublevskių bibliotekoje LKI Baltų kalbų ir vardyno centro vadovės profesorės Grasildos Blažienės kvietimu lankysis trys Prūsijos kultūros paveldo slaptojo valstybinio archyvo darbuotojai. Savo pranešimų metu jie papasakos apie Archyvą, jame saugomus turtus ir pristatys savo tyrimų temas. Dr. Dieteris Heckmannas skaitys pranešimą „Prūsijos istorijos (XIII a. – 1525) kelio ženklai“, dr. Marie-Luisė Heckmann – „Sakalas Ordino žemėje ir Prūsijos kunigaikštijoje – nedidelis ekologiškas ir ekonomiškas turtas“, Alexanderis Baranovas – „Keletas šaltinių apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštijos ir Vokiečių ordino ryšius Maskvos ir Sankt Peterburgo bibliotekose bei archyvuose“. 

Renginio pradžia 14 val. Jo metu bus verčiama iš vokiečių ir į vokiečių kalbą. Po seminaro bus galima pasiteirauti lietuvių mokslininkams rūpimų dalykų. Maloniai kviečiame!

Š. m. birželio 14 d. Prūsijos kultūros paveldo slaptojo valstybinio archyvo darbuotojai lankysis Lietuvių kalbos institute ir kalbos muziejuje „Lituanistikos židinys“.

 
2017-06-09

 

„KULTŪROS NAKTIS“ LIETUVIŲ KALBOS INSTITUTE: BIJAI SLEMO – NEIK Į MIESTĄ

 

 

 

 

Š. m. birželio 16-osios vakarą, kai Lietuvos sostinėje prasidės jau tradiciniu tapęs vienos nakties kultūros ir meno festivalis „Kultūros naktis“, nušviesiantis visą miestą, Lietuvių kalbos institutas visus, nebijančius naktinėti ir neabejingus kultūrai, pakvies į vieną iš nakties žiburių – gyvą, interaktyvų slemo vakarą „Bijai slemo – neik į miestą“.

Slemas šiandien yra vienas iš įdomiausių, naujausių ir gyvybingiausių šiuolaikinių literatūrinių reiškinių Lietuvoje, tai tarsi šiuolaikinis literatūrinis avangardas. Tai interaktyvi sakytinė poezija, atliekama (skaitoma) gyvai ir jungianti į vieną garsą, vaizdą, tekstą ir kalbos žaismą. 

Vakaro tikslas – sutelkti kalbą ir žodžius puikiai valdančius entuziastus, žiūrovams pademonstruoti kalbos gyvumą, beribiškumą, modalumą. Renginys skirtas įgyvendinti vieną iš „Lietuvių kalbos gyvybės festivalio“ ciklo renginių ir paminėti Lietuvių kalbos kultūros metus. 

Slemo vakaras atviras kiekvienai improvizacijai. Visi, norintys pasidalinti savo atradimais, kviečiami registruotis iš anksto el. paštu  Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai  arba privačia žinute Lituanistikos židinio feisbuke. Žiūrovams registruotis nebūtina.

Renginys vyks 20:30–22:30 val. kalbos muziejuje „Lituanistikos židinys“ (P. Vileišio g. 5, Vilnius).

Plačiau apie renginį.


 

 
2017-06-08

ATNAUJINTA DIDŽIOJO „LIETUVIŲ KALBOS ŽODYNO" SVETAINĖ

 

 

Nuo 2017 m. kovo mėnesio veikia atnaujinta didžiojo „Lietuvių kalbos žodyno" svetainė, prieinama adresu http://www.lkz.lt.

Naujai sukurta žodyno duomenų bazė leidžia atpažinti ir įvardyti visus žodyniniame straipsnyje esančius elementus. Dabar visi žodyne vartojami sutrumpinimai, simboliai ir kiti leksikografinio straipsnio elementai skaitytojams pateikiami daug patogesne forma. Kompiuterio pele užėjus ant kiekvieno sutrumpinimo ar bet kurio teksto elemento, jis čia pat atskira eilute išsiskleidžia, tad žodyno vartotojams nebereikia atskirai sutrumpinimų sąraše ieškoti žodžio straipsnyje paminėto šaltinio ar vietovės paaiškinimo, taip pat iškart galima pamatyti visas žodžių kilmės, gramatines, stilistines, semantines ir kt. charakteristikas. Naujoji žodyno duomenų bazė leidžia vykdyti išsamesnę paiešką žodyno antraštiniuose žodžiuose. Paieška vyksta pasitelkus programuotojų siūlomus papildomus simbolius: % (procentų ženklas),∗(žvaigždutė), _ (brūkšnys eilutės apačioje), | (vertikalus brūkšnys). Kaip vykdyti paiešką naudojant šiuos simbolius, plačiau aprašyta žodyno svetainėje – reikia tik paspausti simbolį „?" (paieškos pagalba). Atnaujinta paieškos sistema paranki fonetikos, žodžių darybos ir kitų sričių tyrėjams, taip pat ja gali naudotis ir plačioji visuomenė, pavyzdžiui, kryžiažodžių, rebusų, įvairių kalbinių užduočių sudarytojai.

Žodyno tekstas taip pat yra pritaikytas mobiliesiems įrenginiams (žodynu galima naudotis mobiliuosiuose telefonuose, planšetiniuose kompiuteriuose ir pan. įrenginiuose). Taigi dabar didžiausią lietuvių kalbotyros veikalą galima skaityti visur, kur tik veikia mobilusis ir interneto ryšys. Tikimės, kad lankstesnė ir įvairesnė paieška pritrauks dar didesnį žodyno skaitytojų būrį.

 

 
2017-06-08

DĖMESIO! PATVIRTINTOS NAUJOS ATVIRO KONKURSO Į FILOLOGIJOS MOKSLO KRYPTIES TREČIĄJĄ STUDIJŲ PAKOPĄ 2017 METAIS SĄLYGOS

 

 

2017 m. birželio 1 d.  paskelbtos naujos atviro konkurso į filologijos mokslo krypties trečiąją studijų pakopą 2017 metais sąlygos ir tvarka. Naujame nutarime rasite kvalifikacinius reikalavimus, atrankos kriterijus, konkursinio balo sandarą, reikalingų dokumentų sąrašą ir svarbiausias priėmimo eigos datas.

Svarbu – prašymų dalyvauti konkurse priėmimas prasideda jau 2017 m. liepos 3 d.

 
2017-06-08

KVIEČIAME SKAITYTI PRANEŠIMUS TARPTAUTINĖJE MOKSLINĖJE KONFERENCIJOJE „MODERNYBĖS IR TRADICIJOS SAMPYNA: SURINKIMININKŲ JUDĖJIMAS MAŽOJOJE LIETUVOJE“

 

 

2017 m. gruodžio 1–2 d. Lietuvių kalbos institute vyks tarptautinė mokslinė konferencija skirta paminėti Reformacijos 500 metų sukaktį. Ypatingas dėme­sys bus skiriamas savitam protestantiškosios aplinkos reiškiniui, gyvavusiam dau­giau nei 200 metų – surinkimininkų judėjimui.

Konferencijos rengėjai kviečia humanitarinių, sociologijos, muzikologijos ir ki­tų mokslo sričių tyrėjus kompleksiškai ir tarpdalykiškai pažvelgti į XIX amžiuje pla­čiai paplitusią ir XX amžiaus pirmoje pusėje gyvybingą religinę bendruomenę – su­rinkimus – Vakarų Europos ir Rytų Prūsijos istorinių procesų, socialinių ir kultūrinių pokyčių kontekste, panagrinėti surinkimininkų religinių raštų ypatumus, surinkimi­ninkų literatūrinę ir muzikinę raišką, atskleisti jų pasaulėjautos ir pasaulėvokos bruožus, įvertinti surinkimininkų judėjimo poveikį moderniosios XIX amžiaus vi­suomenės raidai.

 

Kviečiame pranešimus parengti šiomis temomis:

 • XVIII a. pabaigos – XIX amžiaus modernizacijos procesai ir religiniai bendruo­meniniai judėjimai (liet. surinkimai, vok. Gemeinschafstbewegung, len. gromadkar­stwo) Europoje;
 • Surinkimų ištakos, raidos ypatumai ir pietizmo idėjų recepcija ;
 • Mažosios Lietuvos spaustuvės ir surinkimininkų literatūros proveržis XIX amžiuje;
 • Surinkimininkų literatūros savitumas;
 • Surinkimininkų giesmynų ir pastoracinių veikalų kalbos tradiciškumas ir kaita ;
 • Bendruomenės ir individo santykis: pasauliečių pamokslininkų (sakytojų) vaid­muo ir reikšmė surinkimininkų judėjimui;
 • Surinkimininkai ir oficialioji liuteronų evangelikų Bažnyčia ;
 • Surinkimininkų buities estetika;
 • Surinkimininkų ir lietuvių draugijų Mažojoje Lietuvoje santykiai;
 • Surinkimininkų vaidmuo misijų draugijose Mažojoje Lietuvoje;
 • Surinkimų tema XX–XXI amžiaus literatūriniuose kontekstuose;
 • Surinkimininkai ir kultūrinės atminties apraiškos XXI amžiuje.

 

Konferencijos vieta: P. Vileišio g. 5, Vilnius

Konferencijos data: 2017 m. gruodžio 1–2 d.

Konferencijos kalbos: lietuvių, anglų, vokiečių

Pranešimams skirtas laikas: 20 min.

Kvietimas

 

Maloniai kviečiame tezes (iki 300 žodžių) siųsti iki 2017 m. rugsėjo 22 dienos el. paštu: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai (dr. Inga Strungytė-Liugienė).

 

 

 

 
2017-06-05

ĮVYKO 2-OJI TARPTAUTINĖ MOKSLINĖ TERMINOLOGIJOS KONFERENCIJA „MOKSLINIAI, ADMINISTRACINIAI IR EDUKACINIAI TERMINOLOGIJOS LYGMENYS“

 

 

2017 m. birželio 1 d. Lietuvių kalbos institute susirinko gausus būrys garsių terminologų iš užsienio ir Lietuvos. Juos sutelkė 1-oji jungtinės Lietuvių kalbos instituto ir Lietuvių terminologijos forumo tarptautinės terminologijos konferencijos diena. 2-oji konferencijos diena vyyko Seime.

Konferencijos metu tyrėjai dalinosi naujausiais tyrimais, diskutavo tiek terminologams, tiek plačiajai visuomenei aktualiais klausimais. Didelio susidomėjimo sulaukė kviestinio svečio – tarptautinės organizacijos „Infoterm“ direktoriaus Christiano Galinskio – pranešimas apie daiktų internetą (The Internet of Things (IoT) – Hype and reality).

 

 

Antra kviestinė viešnia – didelę patirtį sukaupusi, garsi terminologė iš Portugalijos – profesorė Rutė Costa, dirbanti Lisabonos NOVA universitete, pristatė tekstų vaidmenį ir svarbą terminologijos srityje (The role of texts in terminology work).

 

 

Daugiau konferencijos akimirkų rasite Lietuvių kalbos instituto feisbuke.

 

 
2017-05-30

JAU ŠĮ KETVIRTADIENĮ GARSŪS TERMINOLOGAI DISKUTUOS IR TYRĖJAMS, IR VISUOMENEI AKTUALIAIS KLAUSIMAIS

 

 

Birželio 1–2 dienomis Lietuvių kalbos institute ir Seime vyks 2-oji tarptautinė mokslinė Lietuvių terminologijos forumo (LTF) ir Lietuvių kalbos instituto (LKI) konferencija „Moksliniai, administraciniai ir edukaciniai terminologijos lygmenys“, kuri pakvies susipažinti su garsiausių terminologų naujausiais tyrimais, aktualiais tiek terminologams, tiek plačiajai visuomenei. 

 

1-oji konferencijos diena su pasaulinio garso terminologais

  

Pirmoji konferencijos dalis šiemet pirmą kartą vyks Lietuvių kalbos institute (P. Vileišio g. 5, Vilnius). 

Konferenciją pradės visų laukiamas kviestinis svečias – Tarptautinio terminologijos informacijos centro (INFOTERM) direktorius Christianas Galinskis. Mokslininkas, daug dėmesio skiriantis moderniosios informacinės visuomenės daugiakalbystės aspektams, šiemet pristatys daugeliui aktualų pranešimą apie daiktų internetą (angl. Internet of Things). Anot mokslininko, visos išmaniosios technologijos yra ne kas kita, kaip komunikacijos forma tarp žmogaus ir mašinos. Tokia komunikacijos forma tampa vis svarbesne mūsų gyvenimo dalimi, tačiau atneša ne tik naudą, bet ir iššūkius: privatumo ir saugumo klausimus, kibernetinių nusikaltimų prevenciją ir kita.

Antra kviestinė viešnia – didelę patirtį sukaupusi, garsi terminologė iš Portugalijos – profesorė Rutė Costa, dirbanti Lisabonos NOVA universitete. Ypač terminologijos srities atstovų laukiama profesorė R. Costa pristatys tekstų vaidmenį ir svarbą terminologijos srityje.

Į pirmąją konferencijos dieną suplūs ir daugiau garsių terminologų iš Olandijos, Gruzijos, Kolumbijos, Austrijos, Ispanijos, Rusijos, Baltarusijos, Lenkijos, Kroatijos, Latvijos, Estijos ir Lietuvos. Konferencijoje bus aptarti naujausi terminologijos klausimai, ateities informacinių technologijų naujovės, kūrybinių industrijų aktualijos ir kita, tad sau aktualių temų tikrai atras ir terminologai, ir kalbotyros tyrėjai, ir informacinių technologijų ar kitų sričių specialistai bei plačioji visuomenė.

 

2-oji konferencijos diena Seime

Antrąją dieną Seime konferencijos svečiai turės progą išgirsti atstovų iš Europos Komisijos, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos, Vilniaus universiteto, Lietuvių kalbos instituto, LR ryšių reguliavimo tarnybos ir Mykolo Romerio universiteto pranešimus. Seime bus diskutuojama šiomis temomis: teisės srities terminijos reikalai, kibernetinio saugumo bei asmens duomenų apsaugos ir šios srities teisės aktų kalbos klausimai.

 

Išsami konferencijos programa

 
2017-05-30
INTERAKTYVUS RYTŲ PRŪSIJOS ŽEMĖLAPIS – IR MOKSLUI, IR VISUOMENEI!

 

 

Šiame interaktyviame žemėlapyje teikiama prūsistikai, lituanistikai, baltistikai bei plačiajai visuomenei, besidominčiai prūsų kalba ir Rytų Prūsijos lituanistika, aktuali medžiaga. 

Šį trečiadienį, gegužės 31 d., profesorė Grasilda Blažienė, viena iš interaktyvaus žemėlapio kūrėjų, konferencijoje „HUMANITARINIŲ IR SOCIALINIŲ MOKSLŲ ŽINIOS VISUOMENĖS POREIKIAMS“ išsamiau pristatys, kuo šio interaktyvaus žemėlapio teikiamos galimybės yra naudingos visuomenei ir kaip juo naudotis.

Konferencija vyks Lietuvos mokslų akademijoje. Užsukite!

 

Konferencijos programa: http://www.lma.lt/…/Konferencija-Humanitariniu-ir-socialini…

 

Interaktyvus Rytų Prūsijos žemėlapis III prieinamas adresu http://prusija.old.lki.lt/.

  
 
 
2017-05-30

LKI ORGANIZUOJAMAS PAŽINTINIS SEMINARAS

 

Mieli Kolegos,

2017 m. gegužės 31 d. 13.00 val. Lietuvių kalbos instituto bibliotekoje Vilniaus išsėtinės sklerozės draugija „Feniksai“ rengia pažintinį seminarą „Gyvenimas su lėtine liga ir savirealizacija“.

Maloniai kviečiame dalyvauti!

Kvietimas ir programa

 
2017-05-22

PATVIRTINTOS FILOLOGIJOS MOKSLO (04H) KRYPTIES DISERTACIJŲ TEMATIKOS IR DOKTORANTŲ VADOVAI 2017 M.

 

 

2017 m. gegužės 6 d. vyko Vytauto Didžiojo universiteto su Klaipėdos universitetu, Šiaulių universitetu ir Lietuvių kalbos institutu filologijos mokslo krypties doktorantūros komiteto posėdis, kuriame buvo patvirtintos 2017 m. disertacijų tematikos (bei potemės) ir doktorantų vadovai.

 
<< Pradžia < Ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Kitas > Paskutinis >>