Narystės:

 
 

 

 

 
   

   
Naujienos
2017-05-17

                        MALONIAI KVIEČIAME Į

       2-ĄJĄ TARPTAUTINĘ MOKSLINĘ TERMINOLOGIJOS

                                KONFERENCIJĄ

    „MOKSLINIAI, ADMINISTRACINIAI IR EDUKACINIAI

                   TERMINOLOGIJOS LYGMENYS“

 

 

Konferencijos kalbos: lietuvių ir anglų.

 

Konferencijos vietos:

birželio 1 d. Lietuvių kalbos institutas, P. Vileišio g. 5, Vilnius

birželio 2 d. III Seimo rūmų konferencijų salė, Gedimino pr. 53, Vilnius

 

Konferencijos  programa / tezės

 

Kviestiniai pranešėjai

prof. dr. Rute Costa (Lisabonos NOVA universitetas)

dr. Christian Galinski (INFOTERM)

 

Konferencijos organizatoriai

Lietuvių kalbos instituto Terminologijos centras

LTF koordinavimo grupė

Europos Komisijos Vertimo raštu generalinio direktorato Lietuvių kalbos departamentas

INFOTERM

 

Daugiau informacijos 

 
2017-05-12

NETEKTIS

 

 

Su giliu liūdesiu pranešame, kad ketvirtadienį, š. m. gegužės 10 d., mirė prof. habil. dr. Algis Kalėda.

Atsisveikinti su Kolega galima gegužės 14 dieną nuo 9 iki 15 val. laidojimo namuose Vilniuje, Olandų g. Laidotuvės Rokantiškių kapinėse Vilniuje. 

                       (Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto nuotrauka)

 

 
2017-05-10

KVIEČIAME DALYVAUTI 24-OJOJE TARPTAUTINĖJE JONO JABLONSKIO KONFERENCIJOJE „SKAITMENINIAI KALBOS IŠTEKLIAI, JŲ PLĖTROS KRYPTYS IR PANAUDOS GALIMYBĖS“

 

 

Lietuvių kalbos instituto Bendrinės kalbos tyrimų centro ir Vilniaus universiteto Lietuvių kalbos katedros rengiama 24-oji tarptautinė Jono Jablonskio konferencija šiemet vyks Lietuvių kalbos institute 2017 metų rugsėjo 29 dieną.

Konferencijos tikslas – aptarti kalbų ir skaitmeninių technologijų sandūroje kylančias problemas, su kuriomis susiduriama plėtojant skaitmeninius išteklius ir kuriant bendrąją skaitmeninę rinką. Konferencijos akiratyje – semantinis skaitmeninių išteklių lygmuo (žodžių tinklų kūrimas), taip pat garsinio pavidalo suteikimas skaitmeniniams ištekliams, naujų galimybių kūrimas skleidžiant skaitmeninius išteklius įvairiakalbėse bendruomenėse ir kt.

 

Siūlome tokias konferencijos potemes:

I. Skaitmeniniai kalbos ištekliai ir technologijos.

II. Semantinis skaitmeninių kalbos išteklių lygmuo.

III. Skaitmeninių technologijų taikymas ugdymo procese ir iššūkiai kalbai.

 

Dalyvio anketą prašome atsiųsti iki 2017 m. birželio 9 d.

Apie priimtus pranešimus bus pranešta iki 2017 m. birželio 30 d.

Pranešimų tezes prašom atsiųsti iki 2017 m. rugsėjo 6 d. el. p. adresu: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai

Pranešimų trukmė – iki 20 min.

Tezes prieš konferenciją numatoma skelbti internete.

Dalyvio mokestis – 25 Eur.

Konferencijos kalba: lietuvių, anglų.

 

Daugiau informacijos

 
2017-05-09

SPAUDOS ATGAVIMO, KALBOS IR KNYGOS DIENĄ MINĖJOME IR KLAIPĖDOJE

 

                                                                           Dr. Rima Bakšienė

 

Gegužės 4–5 d. Lietuvių kalbos instituto mokslininkės dr. Rima Bakšienė ir dr. Aurelija Tamulionienė Klaipėdos rajono savivaldybės kvietimu dalyvavo renginiuose, skirtuose Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai. Priekulės evangelikų liuteronų parapijos namuose ir J. Lankučio viešojoje bibliotekoje dr. Rima Bakšienė pristatė kartu su Daiva Vaišniene sudarytą knygą „Klaipėdos krašto aukštaičiai: tekstai ir kontekstai“ ir diskutavo su klausytojais apie to krašto kalbos ypatybes. Dr. Aurelija Tamulionienė pristatė lietuvių kalbos padėtį šiandien ir naujausius lietuvių kalbos išteklius internete, kuriais gali naudotis visuomenė, svarstė apie pačios visuomenės požiūrį į kalbą. Didelio susidomėjimo sulaukė ir į šiuos kraštus atkeliavusi kilnojamoji paroda „Paliesk lietuvių kalbą rankomis“. Ja džiaugėsi Priekulės evangelikų liuteronų parapijos namų ir I. Simonaitytės gimnazijos svečiai.

 

 

                                                               Dr. Aurelija Tamulionienė

 

 

Kilnojamoji paroda „Paliesk lietuvių kalbą rankomis“, keliaujanti po Lietuvos ir užsienio renginius. Daugiau informacijos telefonu (8 5) 234 6621 arba el. paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai .

 

 
2017-04-26

KVIEČIAME Į SEMINARĄ

 

Lietuvių kalbos instituto Bendrinės kalbos tyrimų centras maloniai kviečia į seminarą, kuriame dr. Rolandas Mikulskas skaitys pranešimą Veiksmažodžio virsti sugramatinimo jungties funkcijai inkliuzyvinėse konstrukcijose kelias.

Seminaras vyks 2017 m. gegužės 2 d. 15 val. Lietuvių kalbos instituto Mokslinėje bibliotekoje (P. Vileišio g. 5, Vilnius).

 
2017-04-25

TARPTAUTINĖS MOKSLINĖS KONFERENCIJOS „BALTŲ IR SLAVŲ KALBOS IR TARMĖS VIDURIO EUROPOS ERDVĖJE“ AKIMIRKOS

 

 

2017 m. balandžio 20–21 d. Lietuvių kalbos institute vyko tarptautinė mokslinė konferencija PROFESORIAUS ANATOLIJAUS NEPOKUPNO (1932–2006) 85 GIMIMO METŲ SUKAKČIAI PAMINĖTI „BALTŲ IR SLAVŲ KALBOS IR TARMĖS VIDURIO EUROPOS ERDVĖJE“. Konferencijoje pranešimus skaitė mokslininkai iš Lietuvos, Latvijos, Ukrainos, Čekijos ir Rusijos.

 

 

Dr. Daiva Kardelytė-Grinevičienė 

 

 

Dr. Jolita Urbanavičienė 

 

 

Daugiau konferencijos nuotraukų.

 

 
2017-04-25

 DŽIAUGIAMĖS KOLEGĖS AGNĖS ALEKSAITĖS PASIEKIMAIS!

 

 

2017 m. balandžio 20 d. Lietuvių kalbos instituto Bendrinės kalbos tyrimų centro vyriausioji laborantė Agnė Aleksaitė dalyvavo LEU VII nacionalinėje moksleivių ir studentų konferencijoje, skirtoje rašytojos Ievos Simonaitytės metams paminėti. Instituto darbuotoja skaitė pranešimą „Emocinė-ekspresinė leksika kaip kalbinė politikų portretų kūrimo priemonė naujienų portale delfi.lt“ ir užėmė I vietą! Nuotraukoje – Agnė Aleksaitė su savo darbo vadove prof. dr. Jolanta Zabarskaite.

Nuoširdžiai sveikiname ir linkime sėkmės tęsiant mokslinius darbus!

 
2017-04-24

PASKELBTAS 2017 M. KVIETIMAS TEIKTI PARAIŠKAS KONKURSINĖS DOKTORANTŪROS VIETOMS GAUTI

 

Lietuvos mokslo taryba (toliau – Taryba) kviečia doktorantūros vadovus teikti paraiškas konkursinės doktorantūros vietoms gauti. Paraiškos priimamos iki 2017 m. gegužės 12 d. 12 val.

 

Galimi pareiškėjai

Paraišką mokslo doktorantūros vietai gali teikti bet kurios mokslo srities mokslininkas, dirbantis Lietuvoje įregistruotoje institucijoje ar įmonėje, turinčioje pakankamą infrastruktūrą numatomiems moksliniams tyrimams vykdyti. Paraišką teikiantis mokslininkas turi atitikti mokslo doktorantūros vadovui keliamus reikalavimus. 

 

Paraiškų teikimo tvarka

Paraiška teikiama elektroniniu būdu, užpildant formą elektroninėje sistemoje. Paraišką sudaro:

  1. prašymas dalyvauti konkurse;
  2. siūlomos doktorantūros temos aprašas;
  3. institucijos, turinčios teisę vykdyti doktorantūrą, raštas (pridedamas skanuotas dokumentas, jeigu prašymą teikia mokslininkas, dirbantis institucijoje, kuri neturi teisės vykdyti siūlomos krypties doktorantūrą);
  4. institucijos, turinčios teisę vykdyti doktorantūrą, raštas ir įmonės sutikimas (pridedami, jeigu prašymą teikia mokslininkas dirbantis įmonėje).

Daugiau infomacijos.

 
2017-04-14

KVIEČIAME Į TARPTAUTINĘ MOKSLINĘ KONFERENCIJĄ BALTŲ IR SLAVŲ KALBOS IR TARMĖS VIDURIO EUROPOS ERDVĖJE

 

 

2017 m. balandžio 20–21 dienomis maloniai kviečiame į tarptautinę mokslinę konferenciją Profesoriaus Anatolijaus Nepokupno (1932–2006) 85 gimimo metų sukakčiai paminėti – Baltų ir slavų kalbos ir tarmės Vidurio Europos erdvėje. Renginį orgnizuoja Lietuvos, Latvijos ir Ukrainos institucijos.
     Dvi dienas Lietuvių kalbos institute (P. Vileišio g. 5, Vilnius) Lietuvos ir užseinio mokslininkai dalinsis tyrimais ir įžvalgomis apie baltų ir slavų kalbų ir tarmių sąsajas. Kviečiame žvilgtelėti į konferencijos programą ir įsitraukti į diskusijas balandžio 20–21 dienomis.

 
2017-04-10

KVIEČIAME Į PARODĄ „SUŽINOKIME. TOBULĖKIME. VEIKIME“

 

 
2017-04-03

KĖDAINIUOSE VYKO RENGINYS „NEPATIKĖSITE: LIETUVIŲ KALBA GALI IŠGELBĖTI PASAULĮ!

 

Š. m. kovo 31 d. Lietuvių kalbos instituto direktorė prof. dr. Jolanta Zabarskaitė kartu su Bendrinės kalbos tyrimų centro mokslo darbuotoja dr. Aurelija Tamulioniene bei Kazimiero Simonavičiaus universiteto Kūrybos visuomenės ir ekonomikos instituto direktoriumidoc. dr. Remigijumi Venckumi skaitė paskaitas kalbos renginyje Kėdainiuose. Renginio idėja „Nepatikėsite: lietuvių kalba gali išgelbėti pasaulį!“ sutelkė  gausų būrį kalbos tvarkytojų, mokytojų, bibliotekininkų ir kitų svečių drauge padiskutuoti ir paminėti Lietuvių kalbos kultūros metų.

 

Kalbos galia kurti ateitį

Profesorė Jolanta Zabarskaitė su kalbininkų bendruomene aptarė kalbos pokyčius ir būtinybę juos suprasti, siūlė žiūrėti į kalbą kaip į idėjų šaltinį ir ją naudoti. Pateikdama įgyvendintų idėjų pavyzdžius, profesorė atskleidė, kaip, skiriant dėmesį sąvokai, ugdant žodžio analizės gebėjimus, žvelgiant į kalbos sampratos istoriją, atskleidžiant kalbos žaidybiškumą, galima kalbą naudoti ne tik komunikacijai, bet ir paversti ją būdu kurti išskirtinius ir sėkmingus traukos objektus ar net prekių ženklus, t. y. būdu kurti ateitį. Pranešimo pabaigoje retoriškai svarstyta, o koks gi galėtų būti Kėdainių traukos objektas ateityje?

 

 

Lietuvių kalbos padėtis šiandien

Pakitusios kalbos šiandieninę situaciją atskleidė dr. Aurelija Tamulionienė. Kalbėdama apie kalbos ir jos vartotojų ryšį, mokslininkė pristatė, ką pati visuomenė mano kalbą, kokie klausimai jai rūpi, ką mano mokiniai ir patys kalbininkai. Mokslininkė aptarė ir bendrinės kalbos pokyčius bei pristatė, kokių modernių būdų ir priemonių ieškoma lietuvių kalbos prestižui stiprinti, kokių informacinių išteklių esama, kokie turėti atsirasti netolimoje ateityje.

 

 

Kalba, kurianti meną

Doc. dr. Remigijus Venkus, dalindamasis savo eksperimentinės fotografijos patirtimi, siejo kalbą su vaizdu, su fotografija. Anot Kūrybos visuomenės ir ekonomikos instituto direktoriaus, kalbos vartojimas ir jos suvokimas gali lemti kūrinio išpildymą. Fotografija taip pat yra kalba, o fotografijos kalbą galima būtų apibūdinti kaip metaforą.

 

 

Renginyje profesorė Jolanta Zabarskaitė pristatė Lietuvių kalbos instituto kilnojamąją edukacinę parodą „Paliesk lietuvių kalbą rankomis“. Paroda Kėdainių M. Daukšos viešojoje bibliotekoje iki balandžio mėnesio pabaigos.

 

 

Renginio metu profesorei Jolanta Zabarskaitei buvo įteikta Kėdainių rajono mero Sauliaus Grinkevičiaus padėka už bendrystę ir bendradarbiavimą su Kėdainių rajono savivaldybe bei už geranorišką pagalbą rajono kalbininkams. Savo ruožtu Lietuvių kalbos institutas nuoširdžiai dėkoja Kėdainių rajono savivaldybei ir renginio organizatorei Rūtai Švedienei už kvietimą dalyvauti šiame puikiame renginyje ir galimybę dalintis idėjomis su bendraminčiais.

 

 
2017-03-30

NEPATIKĖSITE: LIETUVIŲ KALBA GALI IŠGELBĖTI PASAULĮ!

 

 

Kovo 31 d. Kėdainiuose, Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje, vyks kalbos renginys „Nepatikėsite: lietuvių kalba gali išgelbėti pasaulį!“. Renginyje Lietuvių kalbos instituto direktorė prof. dr. Jolanta Zabarskaitė skaitys pranešimą „Naujas požiūris į lietuvių kalbą“, o Bendrinės kalbos tyrimų centro mokslininkė dr. Aurelija Tamulionienė pristatys lietuvių kalbos padėtį šiandien. Bus tikrai įdomu! Maloniai kviečiame visus susirinkti Kėdainiuose!

  

 
2017-03-28

DOKUMENTŲ RENGĖJAMS – „DOKUMENTŲ TEKSTAI IR FORMULUOTĖS“

 

             

 

Tvarkingi dokumentai pasižymi ne tik tinkamu įforminimu, bet ir taisyklinga kalba. Naujas Lietuvių kalbos instituto leidinys „Dokumentų tekstai ir formuluotės“ – puiki pagalba valstybinių įstaigų tarnautojams, privačioms įmonėms ar asmenims, kuriems tenka susidurti su dokumentų rengimu.

Naujasis leidinys parengtas remiantis 2003 m. išleista knyga „Dokumentų tekstai“, kuri yra gerokai papildyta. Leidinyje pagal naujausius reikalavimus aptarti bendrieji dokumentų rengimo ir įforminimo klausimai, pateikti rašybos patarimai, įtrauktas naujas skyrius „Būdingosios dokumentų formuluotės“, patikslinti ir papildyti dokumentų tekstų pavyzdžiai, o kai kurių pasenusių pavyzdžių atsisakyta. Šiame leidinyje taip pat pateiktos rekomendacijos, kaip taisyklingai rašyti gyvenimo aprašymą ar prašymą.

Leidinį recenzavo prof. dr. Albinas Drukteinis, Danguolė Černiauskienė.

Leidinį įsigyti galite Lietuvių kalbos instituto knygyne (tel. (8 5)  234 6058, el. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai ).

 
2017-03-20

SVARSTOME APIE BENDRINĖS LIETUVIŲ KALBOS FORMAVIMĄSI

 

 

Kaip susiformavo bendrinė lietuvių kalba? Apie tai pasvarstyti ir padiskutuoti turėjo progą Vilniaus šv. Kristoforo gimnazijos moksleiviai. Š. m. kovo 2 d. Bendrinės kalbos tyrimų centro jaunesnioji mokslo darbuotoja dr. Anželika Gaidienė skaitė pranešimą 9–10 kl. mokiniams tema „Bendrinės lietuvių kalbos formavimasis nuo XVI iki XX a.“

 

 
2017-03-16

 
<< Pradžia < Ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Kitas > Paskutinis >>