Narystės:

 
 

 

 

 
   

   
Naujienos
2016-07-22

 

KVIEČIAME Į J. JABLONSKIO KONFERENCIJĄ

 

 

 

 

2016 m. rugsėjo 23–24 d. VU Filologijos fakultete vyks 23-ioji tarptautinė mokslinė Jono Jablonskio konferencija „Reikšmė kalboje ir kultūroje“, skirta iki šiol mažiausiai akcentuotai J. Jablonskio tyrimų sričiai – semantikai.

VU Filologijos fakulteto Lietuvių kalbos katedros ir Lietuvių kalbos instituto Bendrinės kalbos tyrimų centro organizuojamoje konferencijoje planuojama susitelkti į semantikos problemas senojoje raštijoje, tarmėse, bendrinėje kalboje, taip pat į kultūrinių reikšmių aspektus. Iš viso numatytos keturios sekcijos:

• Bendrinės kalbos sekcija;
• Dialektologijos sekcija;
• Etnolingvistikos sekcija;
• Senosios raštijos sekcija.

Konferencijos „Reikšmė kalboje ir kultūroje“ tikslas – suburti įvairių kalbos lygmenų reikšminiais aspektais besidominčią tarptautinę patyrusių ir jaunųjų lingvistų bendruomenę akademiniam dialogui, suteikti galimybę gilinti semantikos žinias, keistis skirtingų lingvistinių mokyklų metodologine patirtimi.

Daugiau informacijos apie konferenciją žr.
http://www.jablonskis2016.flf.vu.lt/lt/

 
2016-07-22

 

LIETUVIŲ KALBOS INSTITUTE – PROF. A. GIRDENIO KONFERENCIJA

 

 

 

2016 m. spalio 19-21 d. kviečiame visus į Lietuvių kalbos institutą (P. Vileišio g. 5, Vilnius), kuriame vyks ketvirtoji tarptautinė mokslinė konferencija „Dabartinių baltų kalbų ir tarmių transformacijos“.

Lietuvių kalbos instituto ir Vilniaus universiteto organizuojama konferencija skirta profesoriaus A. Girdenio (1936–2011) 80 metų gimimo sukakčiai paminėti. Konferencijoje kviečiame diskutuoti ir skaityti bei klausytis pranešimų iš fonetikos ir fonologijos, dialektologijos ir geolingvistikos, kodifikacijos ir vartosenos tyrimų, morfonologijos, žodžių darybos, akcentologijos, leksikologijos.

 
2016-07-11

 

VYKSTA PRIĖMIMAS Į DOKTORANTŪROS STUDIJAS

 

 

Nuo 2016 m. liepos 1 dienos iki 2016 m. rugpjūčio 31 d. vyksta prašymų studijuoti bendroje Vytauto Didžiojo univesiteto, Šiaulių universiteto, Klaipėdos universiteto ir Lietuvių kalbos instituto doktorantūroje priėmimas.

Priėmimo taisyklės (lietuviškai / angliškai)

Tematikos (lietuviškai / angliškai)

Prašymo forma (lietuviškai / angliškai)

 
2016-07-11

 

SVEIKINAME DR. (HP) KAZIMIERĄ GARŠVĄ

 

 

Nuoširdžiai sveikiname Baltų kalbų ir vardyno tyrimų centro kolegą dr. (HP) Kazimierą Garšvą, kurį Liepos 6-osios – Valstybės dienos proga už indėlį į lietuvybės saugojimą ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Karininko kryžiumi apdovanojo Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

(Plačiau žr. https://www.lrp.lt/lt/spaudos-centras/pranesimai-spaudai/prezidente-apdovanojo-lietuva-garsinancius-zmones/25612)

 
2016-04-05

Ką jaučiame, kai kalbame lietuviškai?

 

Konferencijos „Ar kalbės robotai lietuviškai? Lietuvių kalbos tyrimai valstybėje“ programos dalyviai dalijasi savo mintimis apie santykį su kalba.
Pristatome trumpąją filmuko versiją:

 

 

Ilgąją pamatyti kviečiame balandžio 8 d. LR Seime, konferencijoje „Ar kalbės robotai lietuviškai? Lietuvių kalbos tyrimai valstybėje“.

Programa čia

 

 

 
2016-04-04

 

SVEIKINSIME KALBININKĄ DR. ANTANĄ BALAŠAITĮ

 

2016 m. balandžio 12 d. 13 val. Lietuvių kalbos instituto Mažojoje posėdžių salėje 85-mečio proga sveikinsime kalbininką dr. Antaną Balašaitį. Lietuvių kalbos instituto bibliotekoje veikia kalbininko mokslo darbų paroda.

 

Maloniai kviečiame!

 

Bendrinės kalbos tyrimų centras

 

 

kvietimas

 
2016-04-01

Kviečiame į konferenciją „Ar kalbės robotai lietuviškai? Lietuvių kalbos tyrimai valstybėje“

 

Mieli lietuvių kalbos draugai,
norime Jus pakviesti į balandžio 8 dieną, penktadienį, LR Seime vyksiančią konferenciją, skirtą lietuvių kalbos ateities klausimams: „Ar kalbės robotai lietuviškai? Lietuvių kalbos tyrimai valstybėje“.

 

IŠANKSTINĖ REGISTRACIJA BŪTINA. Būsime dėkingi, jei apie savo dalyvavimą informuosite ir dėl leidimų į Seimą registruositės šiuo elektroniniu adresu: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai . Laiške nurodykite savo vardą, pavardę, organizaciją ar instituciją, kuriai atstovaujate, ir kontaktinius duomenis. Elektroninė registracija vyks iki balandžio 5 d. 17 val. Renginio dieną turėkite asmens tapatybę liudijantį dokumentą. Patekti į konferencijų salę galėsite pro Seimo I-uosius, II-uosius ir III-iuosius rūmus. Nekantriai laukiame!

 

Konferencijos programa

 
2016-03-25

Mieli bičiuliai, kolegos, jaučiantys lietuvių kalbos ritmą,

norime Jus pakviesti į balandžio 8 dieną, penktadienį, LR Seime vyksiančią konferenciją, skirtą lietuvių kalbos ateities klausimams: „Ar kalbės robotai lietuviškai? Lietuvių kalbos tyrimai valstybėje“.

Plačiau...

 
2016-02-26

Paaiškėjo dailyraščio konkurso „Rašom! 2016“ finalo nugalėtojai

 

Šiemet vasario 24 dieną šeštą kartą vyko nacionalinio Vinco Kudirkos dailyraščio konkurso „Rašom! 2016“ finalas. Konkurso finale kiekvienoje grupėje – 3–6 klasių ir 7−12 klasių moksleivių ir suaugusiųjų – varžėsi po 10 dalyvių. Išrinkti trys dailiausia ir viena originaliausia rašysena išsiskiriantys Lietuvos gyventojai. Pirmajam konkurso turui savo darbus atsiuntė daugiau kaip 4339 dalyviai, o švietimo įstaigose dailyraščio užduotis rašė daugiau kaip 15 532 mokinių.

 

Jauniausiųjų grupėje dailiausiai rašančia pripažinta Viltė Gečytė, Molėtų pradinės mokyklos mokinė, antroje grupėje – Rugilė Užusėnaitė iš Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos, o suaugusiųjų – Ilona Banevičienė iš Kėdainių. I vietos diplomas už originaliausią darbą skirtas Vilniaus Pliaterytės progimnazijos raštinės vedėjai Rasai Lukšienei.

 

Komisijos narė Jurgita Taustikienė, Vilniaus Vytės Nemunėlio pradinės mokyklos pradinių klasių mokytoja, dvejus metus iš eilės dalyvavo nacionalinio Vinco Kudirkos dailyraščio konkurso finale, o šiemet buvo pakviesta vertinti darbų. Ji mielai dalijasi įspūdžiais: „Išrinkti tikruosius, vertus savo dailaus rašo autorius buvo tikrai labai sunku, nes pažiūrėjus į parašytą darbą tarsi matėsi kiekvieno dalyvio „jausmų grandinėlė“. Ypač tai pajutau mažiausiųjų dalyvių, kurie labai stengėsi nenusileisti kitoms grupėms, darbuose. Vertinti kitų darbus tikrai atsakingas darbas, džiaugiuosi, kad mano nuomonė sutapo su daugumos komisijos narių nuomone.“

 

Lietuvos edukologijos universiteto Edukacinių tyrimų instituto direktorė, Ugdymo pagrindų katedros docentė dr. Daiva Jakavonytė-Staškuvienė teigia, kad puoselėti rašymą ranka elektronikos ir klaviatūrų amžiuje yra nepaprastai svarbu. Jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikams rašymas – tai ne tik minčių reiškimas rašytine kalba, bet ir mąstymo ugdymo priemonė, nes  pirštų galuose esančios nervų galūnės susijusios su smegenų veikla. „Manau, kad siekimas rašyti daliai, ugdo ir kitus asmens charakterio bruožus: pastabumą, dėmesingumą, susikaupimą, tvarkingumą, estetinį skonį“, – teigia D.Jakavonytė.

 

Kiekvienos Dailyraščio konkurso dalyvių grupės I vietos laimėtojai ir originaliausio darbo autorė apdovanoti keltų kompanijos „Tallink“ kruizu Ryga–Stokholmas–Ryga 4 asmenims. Taip pat kompanijos „Lux Express“ dovanų kortelėmis, su kuriomis jie galės keliauti visomis „Lux Express“ organizuojamomis kryptimis. Visi patekę į finalą buvo apdovanoti rašymo priemonėmis „Parker“  ir knygomis, kurias padovanojo Lietuvių kalbos institutas, knygynas „Vaga“ ir Gintaro Steponavičiaus paramos fondas.

 

Šeštą kartą šalyje surengtą nacionalinio dailyraščio konkursą organizavo Lietuvių kalbos institutas ir raštinės ir verslo reikmenimis prekiaujanti UAB „BIURO PASAULIS“.

 

Daugiau informacijos:
Rasa Gruodytė UAB „BIURO PASAULIS“ nacionalinio dailyraščio koordinatorė, +370 69979643, e. paštas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai
Artūras Tuminas, UAB „BIURO PASAULIS“ generalinis direktorius, tel. (8 5) 2361940, +370 650 66197, e. paštas: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai , tinklalapis: www.rašom.lt, www.biuropasaulis.lt.
Valdas Kaminskas, LKI Lituanistinės plėtros skyriaus vadovas, tel. (8 5) 263 78 61, +370 687 88894, e. paštas: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai

 
2016-02-25

LKI premjeros Knygų mugėje

 

Lietuvių kalbos institutas šiųmetėje Knygų mugėje, 5 salėje esančiame stende C14, pristato pluoštą naujų 2015-2016 metais išleistų knygų. LKI naujuosius leidinius rasite šiame kataloge.

 

 

 

 

 

Stende taip pat galima įsigyti anksčiau išleistus leidinius, pabendrauti su Instituto vadovais ir specialistais.

 

Vasario 26 d., penktadienį, 14 val. konferencijų salėje 5.5 LKI pristatys šiuos naujausius Lietuvių kalbos instituto veikalus iš tarmių paveldo:

 

B.Vanagienė. Šiaurės vakarų žemaičių šnektų žodynas I-II t.;

J.Švambarytė-Valužienė. Mato Slančiausko ir jo pagalbininkų pasakojamosios tautosakos rinkinių leksika. Žodynas;

R.Bakšienė, D.Vaišnienė. Klaipėdos krašto aukštaičiai: tekstai ir kontekstai.

Renginį moderuos LKI Geolingvistikos centro vadovė prof. dr. Danguolė Mikulėnienė.

 

Vasario 27 d., šeštadienį, 14 val. konferencijų salėje 5.2 įvyks Lietuvių kalbos instituto knygų apie Lietuvos rusų sentikių raštiją ir ikonų tapybą pristatymas:

 

Жизнь и иконопись Ивана Ипатьевича Михайлова: исследование и альбом. Sudarytojai Mari-Liis Paaver ir Potašenko Grigorijus;

«Алфавит духовный» Василия Золотова: исследование и текст. Sudarytojai Nadežda Morozova ir Grigorijus Potašenko;

Хронограф Литовский, сиречь Летописец степенный Древлеправославнаго Христианства. Sudarytojai Nadežda Morozova ir Grigorijus Potašenko.

Renginį moderuos LKI Raštijos paveldo tyrimų centro vyriausioji mokslo darbuotoja dr. Nadežda Morozova.

 

Lituanistikos socialinės plėtros sk. informacija

 

 

 

 

 
2016-02-25

LKI „Lituanistinių susitikimų" ciklą pradėjo Švenčionyse

 

Lietuvių kalbos institutas pradėjo „Lituanistinių susitikimų“ – išvažiuojamųjų renginių Lietuvos miestuose ir rajonuose – ciklą. Vasario 23 d. Švenčionių rajono švietimo pagalbos tarnyboje surengta išvažiuojamoji konsultacija-seminaras, kuriame buvo aptartos lietuvių kalbos mokymo ir plėtros Rytų Lietuvos regionuose problemos.

 

Seminare pranešimus skaitė LKI Bendrinės kalbos tyrimų centro mokslininkės:

dr. Jurgita Jaroslavienė – „Bendrinė lietuvių kalba šiandien: tarties ir raštingumo sąsajos“;

Solvita Labanauskienė – „Būdingiausios rašybos, skyrybos, sintaksės klaidos mokinių rašiniuose“;

Agnė Aleksaitė – „Mokinių apklausos apie lietuvių kalbos leksiką (2015) rezultatų pristatymas“.

 

svencionys seminaras

 

„Lituanistiniai susitikimai“ pagal  „Lietuvių kalbos dienų“ programą dar bus surengti Kėdainiuose, Skuode, Kretingoje ir Gargžduose. Juose LKI mokslininkai susitiks su rajonų mokytojais-lituanistais, lituanistinės kultūros ir paveldo klausimais besidominčiais žmonėmis.

 

liet kalbos dienos logo

 

Lituanistikos socialinės plėtros sk. informacija

 

 
2016-02-19

Nauji požiūriai, naujos kryptys lietuvių kalbos moksle

 

Vasario 23 d. Lietuvių kalbos institutas organizuoja šviečiamųjų paskaitų visuomenei dieną "Lietuvių kalbos mokslas šiandien: nauji požiūriai, naujos kryptys".

 

Paskaitas skaitys  prof. dr. J.Zabarskaitė, prof. dr. D.Mikulėnienė, dr. V.Meiliūnaitė ir dr. R.Miliūnaitė.

 

Su programa galite susipažinti čia.

 

Lituanistikos socialinės plėtros sk. informacija

 
2016-02-09

Konkurse „Rašom! 2016“ pristatoma nauja dalyvių kategorija


Šiemet konkurse „Rašom! 2016“ pristatoma naujovė. Tai nauja kategorija suaugusiųjų grupėje – atskirai bus vertinami mokytojų lituanistų darbai. Tokį organizatorių sprendimą lėmė didelis šio segmento atstovų susidomėjimas konkursu ir nevienoda mokytojų lituanistų kompetencija, lyginant su kitais suaugusiųjų grupės dalyviais.  


Šeštus metus organizuojamo Nacionalinio Vinco Kudirkos dailyraščio konkurso pradžia šiemet paskelbta sausio 15 d. Kaip ir kasmet, visi Lietuvos gyventojai kviečiami išbandyti gebėjimą dailiai rašyti ranka. Konkurse dalyviai rungiasi trijose amžiaus grupėse: 3–6 klasių moksleiviai, 7–12 klasių moksleiviai ir suaugusieji. Finalininkai rašo specialiai jiems skirtą tekstą.


Konkursą organizuoja Lietuvių kalbos instituto padalinys Lituanistikos židinys kartu su UAB „BIURO PASAULIS“. Daugiau informacijos apie konkurso sąlygas galima rasti organizatorių interneto svetainėse www.rašom.lt, www.old.lki.lt, www.biuropasaulis.lt arba feisbuko puslapyje „Rašom/Piešiam“: facebook.com/rasom.piesiam.


Visų susidomėjusių dalyvių darbai laukiami iki 2016 m. vasario 15 dienos šiuo adresu: UAB „BIURO PASAULIS“, Vilkpėdės g. 20, Vilnius 03151, Lietuva.

 
2016-02-03

Šiandien portalas bernardinai.lt paskelbė interviu su Lietuvos vietovardžių žodyno projekto vadovu dr. Laimučiu Bilkiu.

 

xxx

 

Vietovardžiais prabylanti gimtoji žemė

 

 

Vienas iš fundamentalių šiuo metu vykdomų Lietuvių kalbos instituto projektų – „Lietuvos vietovardžių žodyno“ rašymas ir leidyba. Apie projektą ir jo reikšmę lietuvių kalbai kalbamės su žodyno atsakinguoju redaktoriumi, LKI vyresniuoju mokslo darbuotoju dr. Laimučiu Bilkiu.

 

 

 

 

 

- Vietovardžių žodynas leidžiamas remiantis LKI sukaupta unikalia Lietuvos vietovardžių kartoteka, apimančia apie 600000 vietovių pavadinimų. Jos pagrindą sudaro Kazimiero Būgos sudaryta tikrinių žodžių kartoteka (apie 75000 įrašų), Lietuvos žemės vardyno anketos (sudarytos 1935–1937 m., 150000 įrašų), Vilniaus srities gyvenamųjų vietų vardų sąrašas (surinktas 1940–1945 m.), Pavardžių ir vietovardžių komisijos vietovardžių kartoteka ir gyvenamųjų vietų vardų bylos (1935–1937 m.), XX a. II pusės vietovardžių anketos ir kortelės.

 

 

Vietovardžiai vadinami žemės kalba. Jie kalba ir apie Lietuvos žmonių dvasinį ir materialųjį gyvenimą, atspindi buitį, istoriją, santykį su juos supančia aplinka, su kaimynais. Antai mūsų protėvių dvasingumą, jų religinį pasaulio suvokimą geriau suprasime pažvelgę į Dievo vardo atsikartojimą gausybėje vietovardžių:

 

 

Dievãlis valksna Plateliuose; Diẽviškės laukas Turgeliuose; Diẽvytis ežeras, kalnas, miškas Laukuvoje; Diẽ-rašas (< *Diẽv-rašas) ežeras Deltuvoje; Diev-ã-alkis kalnas Sudeikiuose; Diẽv-a-kalnis kalnas Šlavantuose; Diev-ã-krėslis dirva Stalgėnuose; Die-vãlė (< Diev-vãlė) dvaras ir kaimas Gelgaudiškyje; Diev-a-rãgis pieva Tauragnuose; Diev-ã-ragis, Diev-a-ragỹs miškas, raistas Tauragnuose; Diev-a-ragỹs įlanka Linkmenyse; Diẽv-a-raistis, Diẽv-a-reistis bala, raistas Lazdijuose; Diẽ-vargiai (< *Diẽv-vargiai) kaimas Lazūnuose; Diẽv-medis pieva Užventyje; Diev-ó-gala kaimai Alšėnuose, Veiveriuose, Zapyškyje, kalnas Zapyškyje; Diẽv-regė aikštė Paberžėje (Biržų r.); Diev-ù-kalnis, Dievùlio kálnas kalnas Giedraičiuose; Diẽv-upis upė Endriejave; Diẽvo Krslas ežeras, miškas Žlibinuose; Diẽvo kálnas kalnas Akmenėje, Pivašiūnuose, Videniškiuose; Diẽvo Bliūdẽlis vieta upėje Vyžuonuose; Diẽvo Daržẽlis kelias Velykiuose; Diẽvo Klúonas bala, pieva Papilyje; Diẽvo lieptẽlis lieptas Obeliuose; Diẽvo Pdos arimas, kalnas Obeliuose; Diẽvo Sõdas pieva Papilyje; Diẽvas Tvas dirva Šilalėje.

 

 

Dievo vardas minimas ir akmenų varduose: Diẽvo akmuõ Nociūnuose ir Pandėlyje; Diẽvo Altõrius, Diẽvo Krslas, Diẽvo Stãlas Žlibinuose; Diẽvo Mùlkis Vabalninke.

 

 

Iš vietovardžių kalbos galime sužinoti netgi apie tai, kokios ligos kamavo mūsų protėvius: Cholér-kapiai kalva Kurkliuose; Cholèr-kapiai senkapiai Betygaloje; Cholr-kapiai kapai Telšiuose; Choleros kapai arimas Babtuose; Cholieriniai kapai dirva Tauragnuose; Dizentėrinė raistas Leliūnuose; Dideleji mãro kapãliai kapai Mosėdyje; Dùsulio kálnas kalnas Kruonyje; Džiõvos pieva Varniuose; Džiõv-a-kalnis kalnas Liudvinave; Džiõv-a-šilis miškas Jiezne; Epidèmija arimas Krekenavoje, dirva Laukuvoje, laukas Pivašiūnuose.

 

 

Galiu drąsiai pasakyti, kad kiekvienas pasirodęs ir pasirodysiantis „Lietuvos vietovardžių žodyno“ tomas – puiki, įdomi knyga, joje užšifruota gausybė dalykų, svarbių ne tik kalbos mokslams, bet ir istorijai, kraštotyrai, pagaliau, vietos bendruomenėms ir jų tapatumui. Tik šią knygą reikia išmokti perskaityti ir suprasti.

 

 

Šiuo metu išleisti pirmieji 2 tomai, apimantys vietovardžius, prasidedančius raidėmis nuo A iki F. Noriu nuoširdžiai padėkoti Lietuvos mokslo tarybai, parėmusiai antrojo tomo spausdinimą. Darbą tęsiame toliau – numatome išleisti dar bent 10 tomų, taigi kelias laukia nemažas, bet, kaip pasakyta, kelią įveiks einantis juo.

 

Lituanistikos socialinės plėtros skyriaus informacija

 

 
2016-01-25

Dalinosi prisiminimais apie S.Karaliūną

 

Sausio 20 d. LKI Mokslinėje bibliotekoje įvyko  profesoriaus habilituoto daktaro Simo Karaliūno (1936-01-20 – 2015-11-28) mokslo darbų parodos, skirtos šio iškilaus mokslininko aštuoniasdešimtmečiui, atidarymas.

 

Renginį organizavo ir moderavo akademikė prof. Grasilda Blažienė. Apie S. Karaliūno darbų reikšmę lietuvių kalbos mokslui kalbėjo Lietuvių kalbos instituto direktorė prof. dr. Jolanta Zabarskaitė.

 

skfoto015

 

 

skfoto013

 

Prisiminimais dalinosi kalbininkai ir istorikai dr. Kazimieras Garšva, dr. Jonas Klimavičius, dr. Klementina Vosylytė, prof. dr. Danguolė Mikulėnienė, dr. Rolandas Mikulskas, dr. Vilija Sakalauskienė, dr. Nijolė Čepienė, dr. Artūras Dubonis, prof. dr. Ilona Vaškevičiūtė. Apie savo buvusį vyrą pasakojo S.Karaliūno našlė Jūratė Karaliūnienė ir kiti šeimos nariai.

 

Lituanistikos socialinės plėtros sk. informacija

 

 

 

Akimirkos iš renginio:

 

dscn1266

 

dscn1267

 

 

dscn1276

 

dscn1279

 

dscn1280

 

dscn1290

 
<< Pradžia < Ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Kitas > Paskutinis >>