Narystės:

 
 

 

 

 
   

   
Naujienos
2017-03-13

IX TARPTAUTINIS DIALEKTOLOGIJOS IR GEOLINGVISTIKOS KONGRESAS VYKS LIETUVOJE

 

 

 

Gerbiamieji Kolegos,

maloniai kviečiame dalyvauti IX TARPTAUTINIAME DIALEKTOLOGIJOS IR GEOLINGVISTIKOS KONGRESE, kuris vyks 2018 m. liepos 23–27 d. Vilniuje, Lietuvoje.

 

Kviečiame skaityti pranešimus šia tematika:

 • Geolingvistika
 • Lingvistinė (mokslinė laboratorinė) dialektų vertė ir savivertė
 • Kognityvioji dialektologija         
 • Dialektai kalbų rinkoje
 • Kaupiamosios ir interpretacinės metodologijos dialektologijoje
 • Dialektometrija
 • Perceptyvioji dialektologija: kiekybinės ir kokybinės perspektyvos
 • Tarpdalykinės prieigos dialektologijoje: fundamentinis ir taikomasis aspektai
 • Tarpkalbinė dialektologija: daugiakalbis ir daugiakultūris variantiškumas
 • Virtualieji tarminių duomenų arealai
 • YUMF ir NORM dialektologijos nuostatos XXI amžiaus variantų tyrimuose
 • Tarmės (de)konstrukcija ir (de)konceptualizacija
 • Teorinė dialektologija
 • Tarminis kūrybiškumas ir raštingumas XXI amžiuje: poreikis, galimybė, būtinybė
 • Tarminiai šaltiniai: tekstai, žodynai, atlasai, korpusai
 • Kita

 

Prašome užpildyti dalyvio anketą, joje įkelti ir pranešimo anotaciją anglų kalba (iki 2000 spaudos ženklų) iki 2017 m. lapkričio 6 d. Visą informaciją, reikalingą registracijai,  ir pranešimo anotaciją taip pat galima siųsti el. paštu  Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai . Patvirtinimą apie priėmimą atsiųsime iki 2017 m. gruodžio 1 d.

Numatoma pranešimo trukmė 15–20 min.

Kongreso kalbos: anglų, vokiečių, prancūzų, rusų, lietuvių.

 

Kongreso dalyvio mokestis:

Iki 2018 m. kovo 1 d.

SIDG nariams: 200 EUR

Ne SIDG nariams: 240 EUR

Studentams: 120 EUR

Po 2018 m. kovo 1 d.
SIDG nariams: 240 EUR
Ne SIDG nariams: 280 EUR
Studentams: 170 EUR

 

Į dalyvio mokestį įskaičiuota: Kongreso dalomoji medžiaga; kava ir užkandžiai pertraukėlių metu, furšetas; kultūriniai renginiai.

 

Informaciją apie IX tarptautinį Dialektologijos ir geolingvistikos kongresą sekite kongreso puslapyje


Organizacinis komitetas:
Prof. Dr. Danguolė Mikulėnienė, Vilnius (Lithuania)
Dr. Violeta Meiliūnaitė, Vilnius (Lithuania)
Prof. Dr. Daiva Aliūkaitė, Kaunas (Lithuania)
Prof. Dr. Genovaitė Kačiuškienė, Šauliai (Lithuania)
Doc. Dr. Regina Kvašytė, Šiauliai (Lithuania
Dr. Asta Leskauskaitė, Vilnius (Lithuania)


Sekretoriatas:
Dr. Jurgita Jaroslavienė, Vilnius (Lithuania)
Dr. Daiva Kardelytė-Grinevičienė, Vilnius (Lithuania)
Dokt. Agnė Čepaitienė, Vilnius (Lithuania)

Mokslinis komitetas:
[bus nurodyta artimiausiu metu]

Laukiame Jūsų 9-ajame SIDG kongrese Vilniuje!

 
2017-03-13

MININT KOVO 11-ĄJĄ MYKOLO BIRŽIŠKOS GIMNAZIJOJE IŠRINKTI RAŠTINGIAUSI 2017 METŲ MOKYTOJAI IR MOKINIAI

 

 

 

Dr. Aurelija Tamulionienė dalyvavo Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazijoje organizuojamame Raštingiausio mokinio ir mokytojo konkurse. Šiemet konkursas buvo skirtas Lietuvių kalbos dienoms paminėti. Konkuso finalas ir apdovanojimai vyko švenčiant artėjančią Kovo 11-ąją – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną.

 

Sveikiname apdovanotus raštingiausius gimnazistus ir mokytojus!

 

I vietą pasidalino diktantą be klaidų parašę mokiniai: Deimantė Voronkaitė ir Karolina Voronkaitė, Mykolo Biržiškos gimnazijos IV g klasės mokinės, Rytis Stankevičius, Žirmūnų gimnazijos II c klasės mokinys, Girstautė Viliūnaitė, Simono Daukanto gimnazijos IV b klasės mokinė. II vieta atiteko Kamilei Dailidonytei, Simono Daukanto gimnazijos III e klasės mokinei, ir Deividui Kubikiui, Simono Daukanto gimnazijos III e klasės mokiniui.

I-ąją vietą iš mokytojų pasidalino Mykolo Biržiškos gimnazijos mokytojos: skyriaus vedėja ir  matematikos mokytoja Bronė Zakienė ir anglų kalbos mokytoja Vaida Mickienė, II vietą užėmė Simono Daukanto gimnazijos matematikos mokytoja Kristina Jasaitytė ir Žirmūnų gimnazijos mokytoja Ona Gurevičiūtė, Mykolo Biržiškos gimnazijos informacinių technologijų mokytoja Lina Šiškauskienė, Mykolo Biržiškos gimnazijos slaugytoja Rasa Baltrušaitienė, III vieta atiteko anglų kalbos mokytojai Dovilei Junevičienei.

Daugiau apie konkursą – 

http://mbgatve.wixsite.com/mbgatve/rastingiausio-konkursas-mbg.

 
2017-03-13

INTERAKTYVI DIENA SU LIETUVIŲ KALBA?

 

Lietuvių kalbos dienų proga aktyviausiai kalba besidomintiems 1–4 gimnazinių klasių moksleiviams iš Marijampolės bei jų mokytojams Marijampolės savivaldybė ir Marijampolės kolegija dovanojo kelionę į Lietuvių kalbos institutą, kur juos pasitiko renginys „Interaktyvi diena su lietuvių kalba“.

Atvykusius gimnazistus sveikino ir dienos programą pradėjo LKI direktorė prof. dr. Jolanta Zabarskaitė, skaitydama paskaitą apie naują požiūrį į lietuvių kalbą. Diskutuodama su svečiais apie kalbos daugiasluoksniškumą ir praktines jos galimybes įvairiose srityse ir profesijose, kas buvo itin aktualu vyresniųjų klasių gimnazistams, besirenkantiems savo ateities kelią, direktorė taip pat pristatė naują Lingvistikos (ekonominės lingvistikos) studijų programą, parengtą kartu su Kazimiero Simonavičiaus universitetu ir startuosiančią šiame universitete jau šiais metais.

 

 

Vėliau mokiniai dalyvavo ekskursijoje po kalbos muziejų „Lituanistikos židinys“, kur jų laukė interaktyvūs eksponatai, žinios apie lietuvių kalbą, jos vietą pasaulyje, istoriją, tarmes.

 

 

Dienos pabaigoje mokiniai dalyvavo protų mūšyje „Lietuvių kalbos iššūkis“, kuriame reikėjo žinių ir iš lietuvių kalbos pamokų, ir interaktyvioje ekskursijoje įgytų žinių, ir individualių pamąstymų. Smagu, kad puikų pavyzdį parodė ir protų mūšyje nugalėjo jauniausios dalyvės – 1 klasės gimnazistės – Raminta Kasperavičiūtė ir Aistė Biskytė iš Marijampolės Sūduvos gimnazijos ir Darija Dubinskaitė iš Liudvinavo Kazio Borutos gimnazijos.

 

 

Iš viso Lietuvių kalbos institute 2017 m. kovo 2 d. apsilankė 1–4 kl. klasių gimnazistai iš Marijampolės Marijonų gimnazijos, Marijampolės Sūduvos gimnazijos, Liudvinavo Kazio Borutos gimnazijos, Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijos, 4 lietuvių kalbos mokytojos: Ina Subačienė (Marijampolės Marijonų gimnazija), Reda Benevičienė (Marijampolės Sūduvos gimnazija), Zita Krukonienė (Liudvinavo Kazio Borutos gimnazija), Kristina Jasinskienė (Marijampolės Rygiškių Jono gimnazija), ir Marijampolės kolegijos dėstytoja Vida Balickienė. Džiaugiamės sulaukę būrio motyvuotų, kalba besidominčių ir jos reikšmę suvokiančių mokinių, linkime jiems sėkmės ir mielai laukiame visų taip pat norinčių užsukti.

Daugiau nuotraukų.

 
2017-03-07

LKI MOKSLININKAI DALYVAVO TARPTAUTINĖJE MOKSLINĖJE KONFERENCIJOJE „TEKSTAI IR ŽODŽIAI“

 

 

2017 m. vasario 22–23 d. Latvijos mokslų akademijoje Rygoje vyko tarptautinė mokslinė KONFERENCIJA „TEKSTAI IR ŽODŽIAI“ („Teksts un vārds“), skirta akademiko Janio Endzelyno 144-osioms gimimo metinėms.

Konferencijoje mokslinius pranešimus skaitė ir Lietuvių kalbos instituto Geolingvistikos centro ir Bendrinės kalbos tyrimų centro mokslininkės:

prof. (HP) dr. Danguolė Mikulėnienė „Lietuviškosios dialektologijos pradžia: etnografiškoji ir jaunagramatiškoji tarmėtyra“;

doc. dr. Rima Bakšienė, dokt. Agnė Čepaitienė „Lietuvių tarmių transkripcija: tradicija ir IPA“;

dr. Asta Leskauskaitė „Lenkijos lietuvių šnektos: socialinių tinklų perspektyva“;

dr. Jurgita Jaroslavienė „Tarptautinė ir tradicinė lietuvių kalbos garsų klasifikacija: ypatumai ir skirtumai“;

dr. Jolita Urbanavičienė „Regioninės lietuvių kalbos atmainos rytų aukštaičių vilniškių arealuose: bendrinės kalbos ir tarmės konkurencija“.

 

 
2017-03-03

KVIEČIAME Į RENGINĮ, SKIRTĄ LIETUVIŲ KALBOS KULTŪROS METAMS!

 

 
2017-03-03

ALDONA KALUINIENĖ APDOVANOTA UŽ LIETUVIŲ KALBOS PUOSELĖJIMĄ

 

 

2017 m. kovo 2 dieną Lietuvos mokslų akademijoje (LMA) buvo įteikti Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) apdovanojimai už lietuvių kalbos puoselėjimą – reikšmingus lietuviškos terminijos kūrimo darbus, mokslo kalbos plėtojimą ir visuomenės kalbinį švietimą.

Šiemet VLKK diplomais ir simboline skulptūrėle „Sraigė“ už mokslinių ir taikomųjų kalbotyros darbų redagavimą apdovanota ir Lietuvių kalbos instituto redaktorė Aldona Kaluinienė. 

Aldona Kaluinienė daugelį metų dirbo mokslinės literatūros kalbos redaktore leidykloje „Mintis“, nuo 2001 metų – Lietuvių kalbos instituto leidykloje. Ji redagavo ne vieną reikšmingą kalbotyros mokslo leidinį.

Nuoširdžiai džiaugiamės ir sveikiname kolegę!

(Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka)

 
2017-03-03

SVEIKINAME AURELIJĄ ČEKUOLYTĘ, SĖKMINGAI APSIGYNUSIĄ DISERTACIJĄ

 

 

2017 m. kovo 1 d. Lietuvių kalbos institute vyko Aurelijos Čekuolytės disertacijos „Vilniaus paauglių socialinė santvarka: Mokslininkės žvilgsnis į paauglių gyvenimo užkulisius“ gynimas. Netradicinis gynimas ir įdomi tematika pritraukė gausų būrį klausytojų. Džiaugiamės įdomiu, puikiai atliktu ir pristatytu bei sėkmingai apgintu Aurelijos darbu. Sveikiname ir nuoširdžiai linkime sėkmės tęsiant mokslinius darbus.

Mokslinio darbo vadovė – prof. dr. Loreta Vaicekauskienė.

 

 

 

 
2017-02-23

NUO SANSKRITO IKI KONKURENCINGOS LIETUVIŠKOS TAPATYBĖS

 

 

Šiandien (vasario 23 d.) prasidėsiančioje Vilniaus knygų mugėje pristatomi naujausi Lietuvių kalbos instituto leidiniai, kuriuose atspindimas visas pluoštas tradicinių ir pačių inovatyviausių lingvistikos ir tarpdalykinių tyrimų.

Pirmąją knygų mugės dieną dalysimės terminologijos, bene tarpdiscipliniškiausios kalbotyros šakos, naujienomis. 12 val. 3.1 salėje, vyks Palmiros Zemlevičiūtės monografijos „XVII–XVIII amžiaus Mažosios Lietuvos žodynų terminologinė medicinos leksika“ pristatymas. Taip pat bus pristatytas ir naujausias (23) tarptautinio mokslinio žurnalo „Terminologija“ numeris (vyr. red. Albina Auksoriūtė).

Kalbos kultūros metais itin aktualūs bendrinės kalbos formavimo(si) istorijos tyrimai. Pasipriešinimo sovietiniam prievartiniam bilingvizmui bei rusifikacijai ir XX amžiaus antrosios pusės lietuvių bendrinės kalbos kūrimo istorija nuosekliai pristatoma Aldono Pupkio monografijoje „Lietuvių kalbos sąjūdis 1968–1988“. Pristatymas vyks penktadienį 12 val., 5.5 konferencijų salėje.

Be galo džiaugiamės, kad išėjo lietuvių kalbos artumą sanskritui atskleidžiantis leidinys „Sanskrito-lietuvių vėrinys“, kurio autorius žymus sanskritologas Vytis Vidūnas. Šį leidinį Lietuvių kalbos institutas parengė kartu su Vilniaus universiteto Orientalistikos centru. Taip pat bus pristatytas vieno žymiausių indoeuropeistų Augusto Šleicherio pirmosios mokslinės lietuvių kalbos gramatikos, parašytos vokiečių kalba, vertimas į lietuvių kalbą ir gausi archyvinė medžiaga. Knygos sudarytojai – Ilja Lemeškinas ir Jolanta Zabarskaitė. Apie tai ir – ar XXI amžiuje dar aktuali indoeuropeistika diskutuosime penktadienį 18 val., 3.2 salėje.

Šeštadienį siūlome nerti į pačius naujausius tarmių ir kalbos kūrybiškumo tyrimus. Kaip laikosi lietuvių kalbos tarmės XXI a.? 13 val. 3.1 salėje bus pristatyta  naujų dialektologijos ir geolingvistikos tyrimų gausa: Rimos Bakšienės monografija „Vakarų aukštaičių kauniškių priegaidės: Marijampolės šnekta“, kolektyvinė monografija „Lietuvių tarmių kaita XXI a. pradžioje: Lenkijos lietuvių šnektos“, taip pat Astos Leskauskaitės ir Vilijos Ragaišienės „Pietinių pietų aukštaičių šnektų žodynas“. Asta Leskauskaitė taip pat parengė pristatomus „Seirijų šnektos tekstus“.

18 val. 5.5 salėje, pristatomos dvi netradicinės kolektyvinės monografijos, kurios ragina į kalbą pažvelgti kitaip. Jolantos Zabarskaitės, Sergejaus Temčino, Aurelijos Gritėnienės, Loretos Semėnienės, Roberto Stunžino ir Anželikos Gaidienės monografijoje „Kūrybiškumo slinktys ir lūžiai. Kalbinė „kurti“ analizė“ pasakojama, kokie kūrybiškumo požymiai yra įsitvirtinę mūsų sąmonėje, kaip nuo seniausių laikų iki dabar lietuviai suprato ir supranta kūrybiškumą. Tarpdalykinėje monografijoje „Naujos tradicinės regionų tapatybės konstravimas: integralumas, sumanumas, konkurencingumas“ (autoriai Arūnas Augustinaitis, Danguolė Mikulėnienė, Jolanta Zabarskaitė, Violeta Meiliūnaitė, Remigijus Venckus, Liutauras Labanauskas, Kastytis Rudokas ir Austė Kiškienė), parengtoje kartu su Kazimiero Simonavičiaus universitetu, išsamiai analizuojama, kaip globalizacijos sąlygomis skaitmeninėje postmodernaus pasaulio ir naujųjų medijų aplinkoje tradiciniai regiono tapatybės elementai – kalba / tarmė, etnokultūra, kultūra, istorija, gyvenimo būdas, regioniniai verslai – tampa naujosios sumanios tapatybės pagrindu, integralaus regiono kūrimo priemone. Monografijos autoriai siūlo šiuolaikinę strategiją, kaip išsaugoti ir stiprinti vienetinę lietuvišką tapatybę, kad nenugrimztume pasaulio globalizacijos gausme.

Maloniai kviečiame lankytis renginiuose ir dalytis savo įžvalgomis.

 
2017-02-22

JAU RYTOJ (VASARIO 23 D.) SUSITIKSIME VILNIAUS KNYGŲ MUGĖJE!

 

Pirmąją knygų mugės dieną maloniai kviečiame susipažinti su terminologijos naujienomis!

 

 
2017-02-17

     TERMINOLOGAI KVIEČIA SKAITYTI PRANEŠIMUS

                 TARPTAUTINĖJE KONFERENCIJOJE

 

 

     2017 m. birželio 1–2 d. Lietuvių kalbos institute vyks  LKI ir Lietuvių terminologijos forumo 2-oji tarptautinė mokslinė konferencija „Moksliniai, administraciniai ir edukaciniai terminologijos lygmenys“. Konferencija vyks Lietuvių kalbos institute. Maloniai kviečiame pildyti dalyvių anketas ir dalyvauti.
       Daugiau informacijos anketoje.

 
2017-02-17

NETRUKUS VYKS TARPTAUTINĖ MOKSLINĖ KONFERENCIJA
                         „TEKSTAI IR ŽODŽIAI“

 

 

2017 m. vasario 22–23 d. vyks tarptautinė mokslinė konferencija „Tekstai ir žodžiai“ („Teksts un vārds“), skirta akademiko Janio Endzelyno 144-osioms gimimo metinėms. Rygoje pranešimus skaitys Lietuvių kalbos instituto darbuotojai: Danguolė Mikulėnienė, Rima Bakšienė, Agnė Čepaitienė, Jurgita Jaroslavienė, Jolita Urbanavičienė, Asta Leskauskaitė.
     Išsami renginio programa.

 
2017-02-16

PRASMINGOS ŠVENTĖS VISIEMS!

 

 
2017-02-14

KVIEČIAME Į LKI RENGINIUS VILNIAUS KNYGŲ MUGĖJE

 

 

 

Vilniaus knygų mugė jau visai čia pat! 2017 m. vasario 23–25 dienomis mugėje vyks ir naujausių Lietuvių kalbos instituto leidinių pristatymai, susitikimai su autoriais ir diskusijos. Kviečiame susipažinti su išsamia renginių programa ir dalyvauti!

 

 
2017-02-13

IŠĖJO NAUJAS, PAPILDYTAS SANSKRITO-LIETUVIŲ VĖRINIO LEIDIMAS

 

 

 

108 karoliukai, sudarantys tradicinį indišką vėrinį mālā, arba 108 žodžiai, ryškiausiai atspindintys lietuvių kalbos ir sanskrito sąsajas ir tampantys sanstrito-lietuvių vėriniu. Sanskrito-lietuvių vėrinys – tai lyginamasis lietuvių kalbos ir sanskrito žodynas.

Sklando mitas, kad lietuvių kalba ir sanskritas yra tokios identiškos, kad lietuviai ir Indijos gyventojai galėtų susikalbėti ir be vertėjo. Ir iš tiesų dar XIX amžiuje atrasta, kad tarp šių kalbų esama tikrai daug leksinių atitikimų, liudijančių apie šių kalbų giminystę ir svarbą indoeuropiečių kalbotyrai, tačiau iki šiol mažai tyrinėtų. Be 108 karoliukų šiame lyginamajame žodyne taip pat anglų, lietuvių ir rusų kalbomis aprašomos lietuvių kalbos ir sanskrito sąsajų paieškos ir jų istorija bei ateities perspektyvos.

Leidinio autorius – Vilniaus universiteto Orientalistikos centro dėstytojas Vytis Vidūnas, įvadinio straipsnio autorė – prof. dr. Jolanta Zabarskaitė. Leidybą rėmė LR Vyriausybės kanceliarija.

Leidinys bus pristatomas Vilniaus knygų mugėje, 2017 m. vasario 24 d., konferencijų salėje 3.2, 18 val. Maloniai kviečiame dalyvauti!

 
2017-02-02

DAR VIENA NAUJIENA – MONOGRAFIJA LIETUVIŲ KALBOS SĄJŪDIS 1968–1988 M.

 

              

 

A. Pupkio monografijoje nagrinėjama 1967 m. pab. Vilniuje susibūrusio kalbininkų, redaktorių ir kitų gimtosios kalbos brangintojų sambūrio – Kalbos sekcijos – ir Respublikinės kalbos komisijos veikla ir darbai, kurie buvo itin svarbūs mūsų kalbos puoselėjimui ir išsaugojimui, tačiau, deja, anksčiau mūsų kalbos, istorijos ar kultūros tyrimuose beveik neminimi.

Remiantis archyviniais šaltiniais ir kitais dokumentais analizuojamas sekcijų ugdomasis bei šviečiamasis darbas, leidybinė veikla, nagrinėjami sekcijų svarstyti teoriniai bendrinės kalbos norminimo ir kultūros klausimai, kalbos paveldo kaupimo reikalai, kalbos dalykų sklaida per radiją ir televiziją, veiklos ideologinė aplinka.

Leidinį recenzavo doc. dr. Regina Venckutė, dr. Audrius Valotka, leidybą finansavo Lietuvos mokslo taryba.

 
<< Pradžia < Ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Kitas > Paskutinis >>